Regularnie rozjaśniasz albo po prostu farbujesz swoje włosy i przez to boisz się, że teraz, gdy sezon wakacyjny na dobre się już rozpoczął, pod wpływem działania słońca twoje pasma totalnie się zniszczą i maksymalnie przesuszą, przez co zostaniesz zmuszona do ich ścięcia i noszenia ultra krótkiej fryzury?

Na szczęście twoje najmroczniejsze koszmary nie muszą stać się rzeczywistością. Z tego artykułu dowiesz się, jak chronić włosy przed słońcem i jak robić to naprawdę skutecznie. Za sprawą zawartych w nim rad nauczysz się przygotowywać pasma do sezonu wakacyjnego. Nawet w godzinach okołopołudniowych mocno palące słońce nie będzie już dla ciebie niczym strasznym!

Ochrona przeciwsłoneczna włosów to podstawa

Na pewno o tym wiesz, jednakże bardzo możliwe jest to, że ochronę przeciwsłoneczną do tej pory łączyłaś tylko i wyłącznie ze swoją skórą. Pamiętałaś o tym, by na basen czy nad jeszcze inną wodę zawsze zabierać ze sobą kosmetyki do opalania z odpowiednio wysokimi filtrami.

Używałaś ich także przed wyjściem z domu, decydując się na założenie krótszej sukienki czy topu odsłaniającego ramiona. A co z włosami? One przecież też są wystawione na kontakt ze słońca i niestety na ten kontakt mogą zareagować jeszcze bardziej drastycznie niżeli skóra. Pasma delikatnie muśnięte promyczkami potrafią wyglądać bardzo ładnie, jednakże nie wolno z tym przesadzić w drugą stronę. Włosów w żadnym wypadku nie powinno się opalać. Odżywka do włosów na słońce pomoże ci tego uniknąć, podobnie zresztą jak spray z filtrem czy inne ochronne kosmetyki.

Wciąż nie odpowiedzieliśmy sobie jednak na dość ważne pytanie – dlaczego tak naprawdę włosów nie wolno opalać? Niektórym przecież te słoneczne jasne refleksy mogą odpowiadać. Niektóre kobiety celowo wychodzą na plażę bez żadnego nakrycia głowy, bo chcą, by ich pasma zostały dotknięte naturalnymi promieniami i pod ich wpływem subtelnie się rozjaśniły. Niby ma to jakiś sens, ale w praktyce – nie ma go zbyt wiele. Słońce zawsze będzie doprowadzać do uszkodzeń włosów i będzie po prostu je niszczyć. Musisz wiedzieć, że twoje pasma składają się z białek, które pod wpływem działania słońca zaczynają się rozpadać i tym samym przestają budować twoje pasma. Nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi też do wypłukania naturalnego pigmentu.

Efekt jest taki, że włosy zaczynają płowieć i matowieć, a wtedy po prostu nie mogą wyglądać dobrze, nawet jeśli z natury są bardzo jasne.

Kolor włosów ma znaczenie

Od koloru włosów też jednak sporo zależy. Tę zależność między opalaniem a odcieniem widać już nawet na skórze. Jeżeli z natury masz dość ciemną karnację, najprawdopodobniej nigdy nie zdarza ci się opalać na czerwono. Niemalże od razu łapiesz piękny, delikatnie brązowy odcień skóry i to nawet wtedy, gdy zapomnisz o zastosowaniu jakiegokolwiek kosmetyku z filtrem do opalania. Z włosami jest podobnie. Na negatywne skutki opalania kosmyków najmniej narażone są brunetki i szatynki.

Z uwagi na to, że w ich pasmach występuje dużo większa ilość mocnego pigmentu, takie ciemne włosy są znacznie bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. Jasne włosy są z kolei delikatniejsze. To właśnie na nich, zwłaszcza letnią porą, odżywka do włosów na słońce powinna być używana dosłownie codziennie. Nawet wtedy, gdy nie zamierzasz opuszczać swojego domu albo w momencie, gdy na dworze jest pochmurnie. Musisz bowiem wiedzieć, że promieniowanie oddziałuje nawet przez szybę, a także i przez chmury.

Skutki braku ochrony przeciwsłonecznej włosów

Jeżeli dalej nie jesteś przekonana do zabezpieczania pasm przed promieniowaniem i to pomimo tego, że wiesz już, jak chronić włosy przed słońcem, porozmawiaj na ten temat z koleżankami, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że któraś z nich miała już praktyczne doświadczenie z tym tematem. Włosy uszkodzone słońcem są mocno przebarwione, suche, rozdwajające się oraz kruche. Mogą wypadać i się łamać. Nie da się ich ani wystylizować, ani często nawet normalnie uczesać.