Sucha cera jest powszechnym problemem. Zwłaszcza po okresie dojrzewania lub przekroczeniu 30 roku życia, skóra widocznie traci elastyczność, zaczyna coraz częściej się łuszczyć, powstają suche skórki oraz wiele zmarszczek. Można jednak temu zaradzić przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Dzięki niej sucha cera stanie się nawilżona, odżywiona, a powstawanie zmarszczek zostanie zdecydowanie opóźnione.

Charakterystyka cery suchej

Cera sucha to skutek obniżonej pracy gruczołów, znajdujących się w skórze. Produkuje one sebum, którego zadaniem jest nawilżanie i ochrona cery przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, promienie słoneczne, suche lub wilgotne powietrze. Za mała ilość sebum, powoduje wysuszanie się cery i jej wrażliwość na czynniki środowiskowe.

Cera sucha charakteryzuje się więc

  • napięciem, brakiem elastyczności,
  • uczuciem ściągnięcia,
  • powstawaniem suchych skórek i zmarszczek,
  • łuszczeniem się,
  • rzadko pojawiają się na niej niedoskonałości w postaci pryszczy i wyprysków.

Codzienna pielęgnacja cery suchej

Podstawą skutecznej i świadomej pielęgnacji cery suchej jest baza pielęgnacyjna, która się nie zmienia. W przypadku suchej skóry będzie to odpowiednie nawilżenie i ochrona wrażliwej cery.

Codzienną pielęgnację, zarówno poranną, jak i wieczorną, rozpoczynamy od delikatnego oczyszczenia twarzy. Najlepszymi produktami dla cery suchej będą te o kremowych konsystencjach lub delikatne pianki. Warto wybrać kosmetyki z dodatkowymi składnikami nawilżającymi lub łagodzącymi. Nie zapewnią one naszej suchej cerze odpowiedniego nawilżenia, ale nie przyczynią się do jej wysuszania.

Drugi krok to odpowiednie nawilżenie. Osiągniemy je, regularnie stosując mocno nawilżające kremy o bogatej konsystencji, rano i wieczorem. W takich produktach gęstsza konsystencja pozwoli na dłuższe utrzymywanie się produktu na twarzy, zapewniając odpowiednie nawilżenie. Może być jednak sytuacja, w której lżejszy krem zapewni ci odpowiednie nawilżenie, przy suchej cerze. Bądź jednak pewna, że wtedy nawilżenie to długo się utrzymuje. Bardzo dobrze, jeśli w składnie znajduje się np. kwas hialuronowy, oleje, ceramidy i woski roślinne. Są to bowiem składniki zapewniające najlepsze nawilżenie.

Podstawową, codzienną pielęgnację poranną powinnaś zakończyć, używając kremu ochronnego z filtrem SPF 50, oraz aplikować go ponownie na skórę co 3-4 godziny. Dzięki temu zapewnisz swojej cerze wysoką ochronę nie tylko przez postarzającym działaniem promieniowania słonecznego, ale też wiatrem, zmianami temperatury i wilgotności powietrza.

Taką podstawową bazę pielęgnacyjną możesz urozmaicić o kilka produktów. Po pierwsze mgiełka nawilżająca lub hydrolat. Oba te kosmetyki można stosować podczas rytuału pielęgnacyjnego, po oczyszczaniu, a przed kremami. Jednak ich prawdziwą zaletą, jest możliwość łatwego i szybkiego stosowania w ciągu dnia. Wystarczy Ci minuta, aby za pomocą delikatniej mgiełki lub hydrolatu odświeżyć swoją skórę, pozbyć się uczucia suchości i ściągnięcia w ciągu dnia, Po drugie, produkty kojące, czyli kremy i serum z wyciągiem z melisy, malwy lub nagietka. Cera sucha często jest podrażniana przez warunki środowiskowe, które mogą powodować jej większe wysuszanie. Dlatego można przed kremem nawilżającym w codziennej pielęgnacji zastosować krem lub serum łagodzące. Zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Po trzecie, wartym wprowadzenia krokiem może się okazać olejowanie twarzy lub łączenie olejków z kremami nawilżającymi i glinkowymi maseczkami. Oleje, takie jak ze słodkich migdałów, mają silne właściwości nawilżające, które na długo pozostawi skórę miękką, nawilżoną i gładką.

  • raz na tydzień warto wykonać delikatny peeling enzymatyczny, aby złuszczyć suchy naskórek,
  • przy bardzo suchej skórze zaleca się nawilżające, odżywcze i kojące maseczki, które przyniosą ulgę, odżywiając skórę.

Peeling cery suchej

Żeby efektywnie nawilżać skórę, należy regularnie pozbywać się martwego naskórka i dogłębnie oczyszczać pory. Dzięki temu więcej składników z kosmetyków jest w stanie wniknąć w naszą cerę. Dlatego przy cerze suchej należy wykonywać regularne peelingi, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Cały czas pamiętamy, że skóra sucha jest wrażliwa i zbyt częsty oraz mocny peeling może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jaki peeling dla cery suchej jest więc odpowiedni? Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny. W przeciwieństwie do drobno lub gruboziarnistego, czyli mechanicznych, nie ma drobin, a złuszczanie odbywa się poprzez reakcję chemiczną. W jej wyniku martwa skóra się złuszcza, bez mechanicznego podrażniania cery.

Maseczki dla cery suchej

Cera sucha potrzebuje dogłębnego nawilżenia. Ulgę od uczucia ściągnięcia, swędzenia i napięcia, dadzą odpowiednie maseczki, to jest nawilżające, kojące i odżywcze. Bardzo dobrym wyborem przy suchej cerze będą maseczki na bazie białej i różowej glinki, z dodatkiem olejów do twarzy i ciała. Będą stanowiły mocne nawilżenie, które oprócz natychmiastowej ulgi, pozostawi miękką, gładką, odżywioną skórę na dłużej.

Ile razy stosować takie maseczki? Przy suchej skórze warto dwa razy w tygodniu poświęcić skórze więcej czasu i nałożyć taką maseczkę. Bardzo sucha skóra może potrzebować maseczek częściej. Wtedy też postaramy się nałożyć maseczki kojące lub łagodzące znacznie częściej występujące podrażnienia.

Cera sucha – podsumowanie

Pielęgnacja skóry suchej to przede wszystkim nawilżanie i ochrona. Te dwa elementy w połączeniu z delikatnym oczyszczeniem i łagodzeniem możliwych podrażnień są kluczem do pięknej, gładkiej i nawilżonej cery. Nawet najbardziej suchej, łuszczącej się i ściągniętej.