Jeżeli chcesz mieć piękne włosy, musisz poświęcić czas na ich odpowiednią pielęgnację.

Wiele osób jednak zapomina o podstawie, jaką jest nawilżanie skóry głowy i jej odpowiednia pielęgnacja. O piękno włosów zadbasz w sposób naturalny, używając awokado i pozyskiwanego z niego oleju.

Dlaczego awokado jest dobre dla skóry głowy i włosów?

Naturalna pielęgnacja włosów powinna zacząć się od nawilżania skóry głowy. Ta jest bardzo delikatna, a rozmaite szampony, wraz z wieloma kosmetykami do włosów, szczególnie tymi, które zawierają syntetyczne i agresywne substancje, niszczą jej naturalną barierę lipidową, a także zaburzają jej równowagę, przez co nie jest ona dobrze odżywiona. Zła kondycja skóry głowy to także osłabione mieszki i cebulki włosowe. Dodatkowo przy braku odpowiedniej pielęgnacji pojawić się mogą łupież i łojotok.

Awokado pozwala kompleksowo rozprawić się z wieloma problemami skóry głowy. Jest to owoc wysoce odżywczy, który zawiera wiele witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), a także nienasycone kwasy tłuszczowe, tak ważne w nawilżaniu skóry głowy. Kwasy te odbudowują płaszcz lipidowy skóry i wspomagają jej regenerację oraz nawilżanie. Awokado bogate jest też w minerały, w tym przede wszystkim w potas.

Produktem uzyskiwanym z tego owocu jest olej z awokado, który jest jednym z najpopularniejszych i najkorzystniejszych dla skóry olejów. Jest to przede wszystkim olej lekki, który nie zatyka porów, szybko się wchłaniając. Naturalne oleje wnikają głęboko w skórę, transportując w nią składniki odżywcze, w tym wspomniane witaminy. Tak odżywiona od wewnątrz skóra będzie o wiele zdrowsza i mocniejsza. Wzmocni to także włosy od ich fundamentów i zapobiegnie ich nadmiernemu wypadaniu.

Naturalne nawilżanie włosów przy pomocy oleju ma prosty mechanizm działania. Włosy bardzo często są łamliwe i rozdwajają się, ponieważ są zbyt suche. Nakładanie na nie miazgi z awokado i pozyskiwanego z niego oleju sprawi, że będą lepiej nawilżone i odżywione. O wiele łatwiej będzie je też wtedy ładnie ułożyć i uczesać. Staną się one też bardziej podatne na inne zabiegi upiększające.

Prosta i naturalna pielęgnacja skóry głowy z użyciem awokado krok po kroku

Nawilżanie skóry głowy, a także włosów, powinno się przeprowadzać przy użyciu i awokado, i oleju. Z owocu możesz przygotować odżywczą maskę.

Do jej przygotowania potrzebne Ci będą:

  • połówka awokado,
  • 1 łyżka stołowa miodu,
  • 1 żółtko jajka.

Obierz awokado, usuń pestkę, umieść połówkę owocu w misce i rozgnieć ją. Dodaj do tego łyżkę miodu i żółtko, i jeszcze raz zgnieć, otrzymując maskę o jednolitej konsystencji.

Zaaplikuj ją na około 30 minut. Jest to optymalny czas, który pozwoli na nawilżenie i odżywienie włosów. Dobrze, gdy w momencie nakładania maski są one czyste i wilgotne. Możesz je więc przed zabiegiem umyć, albo przynajmniej lekko zwilżyć – na przykład spryskiwaczem. Po tym czasie zmyj maskę i wysusz włosy.

Taka pielęgnacja skóry głowy nie wymaga potem mycia głowy, gdyż wystarczy sama woda, by skutecznie zmyć maskę. Olej z awokado dobrze się wchłania, a włosy będą delikatnie wilgotne i jedynie leciutko tłuste, gdyż będą okryte cienkim filmem z oleju. Jeżeli Ci to przeszkadza, to maskę aplikuj na noc – włosy nie będą na tyle tłuste, by pobrudzić pościel, a rano je po prostu umyjesz.

Uzupełniającym zabiegiem po nałożeniu maski może być masaż skóry głowy olejem z awokado. Niewielką ilość oleju nanieś na dłonie i masuj głowę, najlepiej wilgotną. Taki masaż pobudzi krążenie, a także dobrze wpłynie na mieszki włosowe, dzięki czemu bardzo ograniczysz wypadanie włosów. Dodatkowo odżywczy olej wniknie głęboko w skórę, odżywiając ją.

Po zabiegu po prostu umyj głowę delikatnym szamponem, najlepiej naturalnym. Unikaj szamponów agresywnych, silnie odtłuszczających i powodujących uczucie ściągnięcia skóry głowy.

Włącz taką pielęgnację do swojej rutyny, a efekty w postaci zdrowszych i piękniejszych włosów, które też będą się mniej przetłuszczać, zobaczysz bardzo szybko. Maskę do włosów z awokado aplikuj 2 razy w tygodniu, a masaż skóry głowy olejem wykonuj nieco częściej, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Jeżeli pozwala Ci na to czas i masz chęć, masaż powtarzaj codziennie.